Vävutmaningen har avslutning idag!
Resumé: Jag fick ett brev, och jag skrev om min vävning. Och här kan du läsa om alla andra som är med i utmaningen.

Här är min provväv. I väven till höger använde jag rostbrunt inslag och en 40-sked, 2-1 (sett: 8 threads/cm). Men jag var inte riktigt nöjd. Hjulet syntes inte så bra.
Så jag bytte sked, till en 50 (sett: 10 threads/cm), och det blev mycket bättre. Med ljusblåa inslag så blev det en riktigt snygg grytlapp. Fållad och klar.
Men mitt projekt stannade inte där. Jag ville använda hjul-mönstret till mer och i vävstolen har jag just nu den här varpen:

Så har jag ju fjädrarna kvar! Jag måste sätta upp en bra varp till dom snart. Tack Shirley, och tack Meg.
Vad roligt att läsa om dina expriment. Är det mattvarp du har i varpen? När jag väver mina ripsmattor med mattvarp har jag 14 tr/ cm, alltså 1 tr i solv och 4 tr i rör i en
35-rörssked. Vilken fin matta du vävt härunder? Vad har du för sked i den?
Önskar dej en skön helg.
Kram Birgitta
Jovisst är det mattvarp, alltid glömmer man att skriva nåt 🙂
I mattan har jag 2 tr i en 40-sked. Det funkar eftersom jag har enfärgat inslag. Jag funderar på om jag ska testa mönstrade trasor. Kanske skulle jag testa med tätare varp.
Det får bli fler expriment! Men inte i helgen. Då ska jag vara ute i solskenet 🙂
Desiree,
I love the rusty coloured pot-holder. Your weaving is beautiful ♥
Shirley Xx
Thanks!
(How do you do those harts?)
Nice work, Desiree, and if you weave more based on this, make sure you let me know?
Just lovely stuff. And thank you for participating.
There will be more!
Desiree, you can weave a crown now. Did you see this: http://shirleytreasure.wordpress.com/2010/06/03/weaving-demo-the-craft-fair/