Färgval

På tal om efterfrågan, så har mina Rosen-mattor tagit slut. Men jag har inga trasor som är färdiga, så jag undrar vilken färg jag ska leta efter?
En idé jag har är att göra lite smalare och mindre mattor (kanske 60×90 cm) som passar som badrumsmattor. De blir ju lite tjockare och ganska mjuka att gå på.
Hur låter det med oblekt trasa med linnebegie frans? Tankarna går på högvarv.
Posted in vävsnack


31. July 2010 at 1:32 pm :
Låter som en bra idè med lite smalare och nättare mattor. Precis vad jag håller på med. Och ungefär samma mått. Vet att det finns en efterfrågan. Tänkte bandkanta mina. Men sen har jag ju jobbet, så mycket av vävningen ligger lite på vila!
31. July 2010 at 5:22 pm :
Bandkantning är fint, fast det kan vara lite trixigt att få till så det blir snyggt. Jag hinner inte göra så mycket jag heller nu. Larsmäss är nästa helg.
11. August 2010 at 2:09 pm :
[...] har skrivit förut om att jag tänker väva fler Rosen-mattor. Men så är det ju den där detaljen med trasor, det går åt en hel del till det mönstret. Nu [...]