Medaljongmattor

Jag har satt upp en ny varp, och ska väva medaljongmattor.
Mattan på bilden har oblekt mattvarp och jeanstyg som inslag. Den hade jag med i tävlingen på trasmattans dag i Rånnesta (utanför Örebro) i somras.
Varpen jag har satt upp nu är ljusbrun, och den första mattan ska få grå trasor som inslag.
Så var jag på träff med vävföreningen i går kväll, och träffade bl a Åsa som ville veta lite mer om det här mönstret. Så nu kommer tekniksnacket.
‘Draften’ hittade jag i Anne Dixon, The Handweaver’s Pattern Directory, sidan105. Mönstret heter Overshot: Small honeysuckle, och jag använde den tredje andra trampordningen. Jag hade en 30/10 sked och flytande stad.
Så nu väntar jag såklart på att få se dina mattor!
Posted in Mattor


22. October 2009 at 6:41 pm :
Tack för informationen. Har redan beställt boken från Adlibris.
22. October 2009 at 7:39 pm :
Lycka till!
23. October 2009 at 10:04 am :
Åh, vad snyggt! Du gör så himla mycket fint att jag bara gapar ibland (fast jag är lat på att kommentera).
Grå matta låter också fint!
23. October 2009 at 1:53 pm :
Tack, vad glad jag blir. Mitt mål är ju att kunna sälja saker, så att du gillar dom ger mej energi att fortsätta!
25. October 2009 at 1:17 pm :
Vad häftigt med de olika mönstren på de ljusa trådarna… om det är inslag eller varp vet jag inte, men jag har hört de orden i sammanhanget.
25. October 2009 at 1:29 pm :
Kul att du gillar den! Och tur att det är olika färger, så man slipper använda teknik-snacket